Dünyada ki İlk 3D Elektronik Yazıcı: Voxel8

Dünyanın ilk 3D elektronik yazıcısı olarak tanıtılan Voxel8, diğer yazıcıların ürettiklerine oranla daha fonksiyonelürünler ortaya çıkarmaya olanak sağlıyor.

Standart 3D yazıcılar plastik malzemeden ürünler üretebiliyor. Ancak söz konusu elektronik bir cihaz olduğunda bu yazıcılar yetersiz kalıyor, çünkü plastikmalzeme ile devre üretmek pek mümkün olmuyor. Aynı zamanda devreleri başka bir şekilde tedarik etmek gerekiyor, bu da fazladan masraf ve üretim sürecinin uzamasına yol açıyor.

Autodesk’in Project Wire isimli yazılımını kullanan yazıcı, hem objeyi hem de devreyi tek bir yazılım üzerinden üretmeyi sağlıyor. Voxel8, plastik malzemeden ürünü tamamlamanın ardından cihazın içerisinde bulunan devre baskılarını da hazırlıyor. Elektronik parçalar ürünlerin içerisine yerleştirilebiliyor ve böylece normale göre daha az yer kaplıyor.

2015’in sonlarında piyasaya çıkması beklenen 3D yazıcının 8499$ gibi bir fiyatla geleceği belirtiliyor. Ayrıca cihazı tamamlamak için mikroçip gibi bazı parçaları ayrı olarak satın almak gerekiyor. Fakat devre yollarıhazır olduğundan dolayı parçaların montajı çok daha kolay oluyor ve üretim süresi oldukça çabuk bir hal alıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s